Úprava masa
vaření
Aby maso neztratilo chuť, dáváme ho do osolené vroucí vody. Délka vaření závisí na typu masa. Vařené maso se hodí k omáčkám, do salátů, nádivek apod.
dušení
Plátky masa naklepeme, osolíme, okořeníme, poprášíme moukou a z obou stran zprudka krátce osmažíme v hlubší pánvi. (Chceme-li, můžeme nejdříve na tuku orestovat cibuli a maso opékat na ní.) Pak ztlumíme vařič, přiklopíme pokličkou a vždy, jakmile se vypaří všechna tekutina, přilijeme trochu vody nebo vývaru. Když je maso měkké, vyndáme ho, a ze šťávy, kterou pustilo, uděláme omáčku. O omáčkách k masu je tady.
pečení
Potřebujeme větší kompaktní kus (tučnějšího) masa, toho můžeme docílit i tím, že z masa uděláme váleček, který svážeme provázkem (nesmí být z umělých vláken!, dá se leckde koupit tzv. potravinový). Libovější maso můžeme prošpikovat (méně tučné drůbeži nacpeme máslo pod kůži). Maso osolíme, okořeníme a event. ze všech stran zprudka osmahneme (samozřejmě lze-li to, celou drůbež předem nesmažíme :). Poté maso (s tukem, na kterém jsme ho smažili), přesuneme do pekáčku (zapékací mísy) s víkem, přilijeme trochu vody do nádoby vedle masa a dáme do vyhřáté trouby. (Mužeme pod něj dát nakrájenou cibuli). Při pečení potíráme tukem nebo vypečenou šťávou a do šťávy oškrabujeme to, co se připéká na stěnách nádoby. Do masa nepícháme, aby zůstalo šťavnaté. Když je maso hotové, slijeme šťávu a maso na vyšší teplotu doopečeme, aby mělo pěknou barvu a kůrčičku. Ze šťávy uděláme v pánvi (nebo pekáči, je-li na to vhodný) omáčku. (Postup viz tady.)
smažení v trojobalu
Plátky masa, vhodného ke smažení (kuřecí či krůtí řízky, vepřové kotlety, plátky vepřové kýty apod.) naklepeme a osolíme. Obalíme nejdříve v hladké mouce, potom v osoleném a vidličkou rozšlehaném vajíčku a nakonec ve strouhance. Smažíme nejsnáze ve friťáku. Pokud smažíme na pánvi, tak ve vrstvě oleje tak, že jsou z poloviny až dvou třetin ponořené (ne více, olej by nahoře udělal louži a rozmáčel obal), a když jsou z jedné strany hotové, obrátíme. Olej musí být předem dobře rozpálený, jinak obal nebude křupavý. A když je řeč o křupavosti, můžete ji ještě vylepšit tím, že nakonec dáte osmažené maso na chvíli do rozpálené trouby.
Místo trojobalu můžeTe také obalovat v těstíčku z mléka, vajíčka a mouky nebo na hodinku předem naložit do tatarky s česnekek a před smažením obalit v mouce. Někdo také místo strouhanky obaluje v cornflacích, ale to mi moc nechutná.
rychlé restování (přírodní řízky)
K minutkám lze použít jen libové maso, hovězí musí být dobře uleželé. Plátky masa na okrajích nařežeme, aby se smažením nezkroutily, naklepeme, okořeníme, poprášíme moukou. Osolíme ideálně až na pánvi, aby maso nepustilo šťávu a nebylo vysušené. Klademe do pánve na malé množství rozpáleného oleje a zprudka opečeme z každé strany asi 3 minuty. Maso vyjmeme, šťávu zaprášíme jen špetkou mouky (nebo vůbec mouku nepřidáváme), přilijeme trošku vody a přidáme kousek másla. Podáváme s přílohami, které nepotřebují hojně polévat šťávou: hranolky, brambory a bramborová kaše, saláty apod. (ne knedlíky nebo těstoviny).
pečení na roštu, grilování
Používáme maso vhodné k rychlé tepelné úpravě. Ideální je ho předem alespoň několik hodin marinovat. (Jednoduchou marinádu vyrobíte smícháním olivového oleje s kořením, česnekem, cibulí, bylinkami apod.) Nemáme-li namarinováno, alespoň maso okořeníme a potřeme olejem. Opékáme na grilu nebo v troubě s funkcí grilu (pečení shora). Gril i trouba musí být dobře rozehřáté. Do trouby pod rošt dáme pekáč s troškou vody, aby se v ní nepálil odkapávající tuk.