obsah

maso

Co dělat s kterým druhem vepřového

Chtěla jsem tady popsat to málo, co jsem se naučila o různých typech vepřového masa, ale řekla jsem si, že předem trochu zagooglím. No a co se nestalo, našla jsem na stránkách řeznictví Stiborek na tohle téma pěkné schémátko (viz vedle, po kliknutí se zvětší). Tak proč bych znovu vytvářela něco obdobného, že? Ale nedá mi to, a přidám několik svých postřehů:

libové – I. jakost

  • panenka (vepřová svíčková)
  • pečeně (kotleta)
  • kýta

S panenkou moc zkušeností nemám, ale určitě je z vepřového masa nejvhodnější na minutky. Z pečeně nebo kýty dělám řízky (obalované i přírodní), špízy nebo připravuju na grilu. Libové maso nevyžaduje dlouhou tepelnou přípravu (u 1 cm tlustého plátku stačí cca 5 minut z každé strany), ale zase se snadno vysuší nepustí moc šťávy, takže se nehodí na pečení vceklu ani na guláš a podobné omáčky

středně tučné – II. jakost

  • krkovice

Krkovice je docela univerzální, lze ji péci vcelku (třeba vepřo knedlo) i z ní dělat špízy nebo připravovat na grilu. Na řízky mi přijde přeci jen moc prorostlá a na guláš zase málo, ale taky to celkem jde.

prorostlé – III. jakost

  • plec
  • bok

S bůčkem zkušenosti nemám, naopak plec používáme často. Je ideální na guláš, vepřové na kmíně nebo v mrkvi a docela dobře se hodí i na pečení vcelku.

Co dělat s kterým druhem hovězího

I na to bylo na páně Stiborkových stránkách schéma, tak ho sem také přidávám, tentokrát bez komentáře, protože hovězí skoro nekupujeme a vím o něm jen, že kližka se hodí na guláš a svíčková na bifteky.

schéma typů vepřového schéma typů hovězího

Úprava masa

vaření

Aby maso neztratilo chuť, dáváme ho do osolené vroucí vody. Délka vaření závisí na typu masa. Vařené maso se hodí k omáčkám, do salátů, nádivek apod.

dušení

Plátky masa naklepeme, osolíme, okořeníme, poprášíme moukou a z obou stran zprudka krátce osmažíme v hlubší pánvi. (Chceme-li, můžeme nejdříve na tuku orestovat cibuli a maso opékat na ní.) Pak ztlumíme vařič, přiklopíme pokličkou a vždy, jakmile se vypaří všechna tekutina, přilijeme trochu vody nebo vývaru. Když je maso měkké, vyndáme ho, a ze šťávy, kterou pustilo, uděláme omáčku. O omáčkách k masu je tady.

pečení

Potřebujeme větší kompaktní kus (tučnějšího) masa, toho můžeme docílit i tím, že z masa uděláme váleček, který svážeme provázkem (nesmí být z umělých vláken!, dá se leckde koupit tzv. potravinový). Libovější maso můžeme prošpikovat (méně tučné drůbeži nacpeme máslo pod kůži). Maso osolíme, okořeníme a event. ze všech stran zprudka osmahneme (samozřejmě lze-li to, celou drůbež předem nesmažíme :). Poté maso (s tukem, na kterém jsme ho smažili), přesuneme do pekáčku (zapékací mísy) s víkem, přilijeme trochu vody do nádoby vedle masa a dáme do vyhřáté trouby. (Mužeme pod něj dát nakrájenou cibuli). Při pečení potíráme tukem nebo vypečenou šťávou a do šťávy oškrabujeme to, co se připéká na stěnách nádoby. Do masa nepícháme, aby zůstalo šťavnaté. Když je maso hotové, slijeme šťávu a maso na vyšší teplotu doopečeme, aby mělo pěknou barvu a kůrčičku. Ze šťávy uděláme v pánvi (nebo pekáči, je-li na to vhodný) omáčku. (Postup viz tady.)

smažení v trojobalu

Plátky masa, vhodného ke smažení (kuřecí či krůtí řízky, vepřové kotlety, plátky vepřové kýty apod.) naklepeme a osolíme. Obalíme nejdříve v hladké mouce, potom v osoleném a vidličkou rozšlehaném vajíčku a nakonec ve strouhance. Smažíme nejsnáze ve friťáku. Pokud smažíme na pánvi, tak ve vrstvě oleje tak, že jsou z poloviny až dvou třetin ponořené (ne více, olej by nahoře udělal louži a rozmáčel obal), a když jsou z jedné strany hotové, obrátíme. Olej musí být předem dobře rozpálený, jinak obal nebude křupavý. A když je řeč o křupavosti, můžete ji ještě vylepšit tím, že nakonec dáte osmažené maso na chvíli do rozpálené trouby.

Místo trojobalu můžeTe také obalovat v těstíčku z mléka, vajíčka a mouky nebo na hodinku předem naložit do tatarky s česnekek a před smažením obalit v mouce. Někdo také místo strouhanky obaluje v cornflacích, ale to mi moc nechutná.

rychlé restování (přírodní řízky)

K minutkám lze použít jen libové maso, hovězí musí být dobře uleželé. Plátky masa na okrajích nařežeme, aby se smažením nezkroutily, naklepeme, okořeníme, poprášíme moukou. Osolíme ideálně až na pánvi, aby maso nepustilo šťávu a nebylo vysušené. Klademe do pánve na malé množství rozpáleného oleje a zprudka opečeme z každé strany asi 3 minuty. Maso vyjmeme, šťávu zaprášíme jen špetkou mouky (nebo vůbec mouku nepřidáváme), přilijeme trošku vody a přidáme kousek másla. Podáváme s přílohami, které nepotřebují hojně polévat šťávou: hranolky, brambory a bramborová kaše, saláty apod. (ne knedlíky nebo těstoviny).

pečení na roštu, grilování

Používáme maso vhodné k rychlé tepelné úpravě. Ideální je ho předem alespoň několik hodin marinovat. (Jednoduchou marinádu vyrobíte smícháním olivového oleje s kořením, česnekem, cibulí, bylinkami apod.) Nemáme-li namarinováno, alespoň maso okořeníme a potřeme olejem. Opékáme na grilu nebo v troubě s funkcí grilu (pečení shora). Gril i trouba musí být dobře rozehřáté. Do trouby pod rošt dáme pekáč s troškou vody, aby se v ní nepálil odkapávající tuk.

kuře kachna kuře s broskví

Jak upravit šťávu z masa

Aby šťáva z masa byla obzvlášť chutná, musí se chvíli škvařit. Tím teprv získá tu správnou chuť. Proto když maso dusíte, přilévejte vodu po malých částech, když děláte guláš, nechte odpařit vodu, kterou maso pustí, než ho podlejete apod.

zredukování a zahuštění

Ze šťávy v pánvi či pekáči odpařujeme vodu, dokud se nezačne přiškvařovat. Plochou vařečkou ji odlepujeme ode dna, aby se nepřipálila, zhořkla by. Poprášíme hladkou moukou, kterou na tuku ze šťávy opečeme do světle hněda, přilijeme vodu nebo vývar, můžeme přidat zeleninu a vzniklou omáčku alespoň 10 minut povaříme a nakonec přecedíme.

další možnosti, jak zahušťovat

Dušené hovězí nebo guláš jde zahustit nastrouhaným starším chlebem (bez kůrky!), ten přidáme k masu hned s první dávkou tekutiny, aby se rozvařil.

Pokud nemáte dost času na redukování, na tuku v pánvi opečte trochu mouky do světle hněda (zlatavá jíška) a za stálého míchání po částech přilijte šťávu. Nebo ke šťávě prostě jen přidejte mouku rozmíchanou v troše vody nebo másla. Každopádně pak důkladně (min. 10, lépe 20 minut) povařte.

nezahuštěné omáčky

Nepotřebujete-li omáčky moc, můžete šťávu prostě jen trochu zredukovat a podávat tak. Bude lehčí a chuťově výborná (zejména děláte-li maso na víně či pivu).

Pokud maso jen rychle restujete napřírodno, budete mít šťávy jen trochu (libové maso jí moc nepustí). Nesnažte se ji příliš nastavovat moukou a tekutinou, nebyla by dobrá. Raději do šťávy jen přidejte kousek másla a podávejte s přílohou, která moc šťávy nepotřebuje. Můžete jídlo navíc zešťavnatit tím, že k němu budete servírovat třeba tatarku nebo smetanovou zálivku.

speciální omáčky

Omáčky jako rajská a jiné zeleninové, různé smetanové nebo žloutkové tvoří samostatnou velkou kapitolu a zde o nich více pojednáno nebude. Já je totiž vůbec nedělám a neumím.

maso v sosu vepř

vajíčka

Vaření vajíček

Při vaření vajíček ve skořápce je dobré snažit se předejít jejich prasknutí. Vajíčka propíchněte špendlíkem na širší straně a pokud jsou velmi studená (z lednice), nechte je nejdříve trochu ohřát při pokojové teplotě.

Naměkko

Vajíčka dáme do studené vody a postavíme na vařič, jakmile se voda začne vařit, jsou naměkko (bílek tuhý, žloutek tekutý). Nebo vložíme do vroucí vody a vaříme 3 minuty.

Na hniličku

Vajíčka vložíme do vroucí vody a vaříme 4 až 5 minut.

Natvrdo

Vajíčka dáme do studené vody a postavíme na vařič, po 8 minutách od chvíle, kdy se voda začne zařit, jsou natvrdo. Nebo vložíme do vroucí vody a vaříme 10 minut. Chceme-li je na zdobení (třeba chlebíčků), vaříme o minutu déle.

Ztracená (pošírovaná)

Vodu v kastrůlku ohřejeme těsně pod bod varu (na dně se dělají bublinky) a přidáme cca 3 lžíce octa. Vajíčko rozklepneme do naběračky a opatrně, aby se nerozkydlo, ho nalejeme do hrnce. „Vaříme“ 4 minuty (žloutek musí zůstat tekutý, nejkrásnější na nich totiž je, jak vyteče po rozkrojení). Vylovíme, osolíme a opepříme. (Instruktážní video viz apetitonline.cz.)

Sázená (volská oka)

Nejsnáze se dělají v lívanečníku, do důlků dáme trochu tuku (máslo, sáslo, olej) a postavíme na oheň. Do rozehřátého tuku rozklepneme do každého důlku jedno vajíčko a zvolna smažíme, dokud bílek neztuhne. Pokud nemáme lívanečník, rozklepneme několik vajíček najednou do pánve (bílky se slijí, takže před servírováním musíme obsah pánve naporcovat, aby každý dostal žloutek s částí bílků). Hotová osolíme a opepříme.

Míchaná

V pánvi rozehřejeme tuk (ideálně máslo), ztlumíme vařič a rozklepneme do ní vajíčka. Mícháme, dokud nedosáhnou požadované konzistence (měla by zůstat trochu mokrá), nakonec přilijeme trochu smetany, aby zůstala vláčná. Osolíme a posypeme nasekanou pažitkou.

Můžeme je také dělat na cibulce (necháme ji na másle zesklovatět, a potom až přidáme vajíčka), na anglické slanině (počkame, než se z ní vypeče sádlo, než tam prsknem vajíčka). Ochucujte jen decentně (pepř, bylinky) a přísady volíte takové a v takovém množstí, abyste nepřebili chuť vajíček. Můžete použít třeba houby, zeleninu, uzeniny apod.

sázené vejce ztracené vejce

Oddělení žloutku a bílku

O hranu nádoby (hrnku, misky) klepneme (syrovým :) vajíčkem tak, aby ve skořápce vznikla trhlina. Vložíme do ní oba palce a nad nádobou zapáčíme od sebe tak, aby se skořápka rozlomila na dvě poloviny a v jedné zůstal žloutek. Část bílku přitom vyteče do nádoby. Opatrně nad nádobou přeléváme žloutek z jedné poloviny skořápky do druhé a bílek do ní necháváme stékat.

Jiný postup je žloutek nalít do dlaně a srkz mírně oddálené prsty nechat protéci bílek. (Věděli jste, že prohlubování důlku v dlani zajišťuje sval musculus palmaris brevis? Je to dokonce jeho jediná funkce, je to tedy sval celkem bezvýznamný.)

Pozor, aby žloutek nepraskl a nenatekl do bílku, bílek by pak nešel šlehat.

Na bílek je vhodná široká nádoba, abyste v případě, že vám tam přeci jen kápne trochu žloutky, mohli zkusit vylovit ho kouskem skořápky nebo cípem utěrky. Případně můžete zkusit bílek opatrně přelít tak, aby nežádoucí žloutek zůstal na stěně původní nádobky.

Sníh z bílků

Oddělíme bílky a žloutky (raději vždy nejprve po jednom do jiné nádobky a až pak přelijeme do mísy, ve které budeme šlehat, aby event. prasklý žloutek nekontaminoval všechno). Z bílků odstraníme i tzv. uzlík (takový ten bílý chuchvalec). Pro úspěch šlehání je nejduležitější, aby mísa i metly nebyly ani trochu mastné. K bílkům přidáme špetku soli a šleháme. Nejdříve se hmota trochu napění a jsou v ní velké bubliny, postupně je ale čím dál nadýchanější a homogennější. Pevný sníh poznáme tak, že jde „krájet“ a po obrácení misky dnem vzůru v ní drží.

Dáváme-li ho do moučníků nebo děláme-li sněhové pečivo, zašleháme do něj po částech cukr (zhruba 1323 z celkového množství cukru u třených a piškotových těst, 50 g na 1 bílek u sněhového pečiva). Šleháme, dokud špičky, které se vytvoří po vytažení metel, nezůstanou stát. Ušlehaný sníh nenecháváme čekat, jinak zvlhne a ztratí pevnost. Šleháme ho proto těsně před použitím.

sníh z bílků

těsta

Kynutá těsta

suroviny (přibližný poměr):
  • mouka hladká nebo polohrubá nebo kombinace obou (1 kg)
  • cukr krupice (100–200 g)
  • vajíčka celá nebo jen žloutky (2 celá, 4 žloutky)
  • tuk: máslo, hera, olej (100–200 g)
  • mléko (1 l)
  • droždí (40–60 g, tj. 1–112 kostky)
  • sůl (1 lžička)
navíc možno použít:
  • různé příchutě (vanilka, citronová kůra)
  • sušené nebo kandované ovoce
  • ořechy
  • aromatický alkohol (rum, amaretto, ovocné likéry)
  • strouhané vařené brambory (vychladlé, ke zvláčnění) těsto jimi zřídne, je nutné ho dělat hustší)

Postup:

Nejdříve si uděláme kvásek. Na těžká těsta (tučná a sladká) můžete místo kvásku zadělat takzvaně na omládek: Mouku dáme do mísy a uděláme v ní důlek, do kterého nalijeme 23 mléka. Do mléka rozdrobíme drořdí a ze stran po troškách přihrnujeme mouku a mícháme, dokud nevznikne polotekuté těstíčko. Necháme vzejít.

Mouku smícháme s cukrem, tuk rozpustíme, vajíčka (žloutky) rozšleháme s vlažným mlékem (a příp. alkoholem) a solí a vše i s kváskem smícháme dohromady. (Pozor, aby máslo ani mléko nebylo moc horké, srazilo by vajíčka). A hněteme a hněteme, dokud těsto nepřestane lepit a nevznikne z něj pěkná pružná hmota (podle potřeby přidáme mouku je-li moc řídké nebo tekutinu je-li moc suché). Nakonec event. vhněteme sušené či kandované ovoce a oříšky.

Dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme v teple kynout, po hodině prohněteme a necháme kynout další hodinu. (Sladší a tučnější kyne pomaleji, méně sladké a tučné rychleji.) Dobře vykynuté těsto se pozná tak, že když do něj jemně vtlačíte důlek, zase se vyrovná.

Těsto upravíme do požadovaného tvaru: ze sladšího a tučnějšího s ovocem a oříšky děláme bochánky a vánočky, z méně sladkého a tučného koláče, buchty apod. Po vytvarování nechte ještě aspoň půl hodiny kynout. Pečte na 160°C, dokud na povrchu nezezlátne, propečení vánoček, bochánků (mazanců) a bábovek můžete otestovat špejlí (zapíchněte a vytánhěte, upečené těsto se nelepí).

Na co lze použít:

Tuhé a těžší kynuté těsto se hodí zejména na vánočky a mazance, polotuhé a lehčí na koláče, buchty či jidáše. Lité kynuté těsto se používá na lívance (viz Litá těsta), lité buchty, bábovky.

vánočka mazanec

Kvásek

suroviny (na těsto z 1 kg mouky):
  • mouka hladká (3 lžíce)
  • droždí (40–60 g, tj. 1–112 kostky)
  • cukr krupice (špetka)
  • mléko (100 ml)

Postup

Rozetřeme droždí s několika lžícemi mouky a po částech vmíchejte cca 100 ml mírně oslazeného vlažného mléka (ideálně 37°C, nesmí být horké, zabilo by kvasinky z droždí a těsto by nevykynulo, přemíra cukru kvasinkám taky vadí). Kvásek necháme tzv. vzejít (za 10 minut v teple by měl nabýt a nabýt podoby napěněné hmoty). Kvásek dáváme do sladkých i slaných kynutých těst. Do těžších těst (sladkých a tučných) dáváme droždí více, do lehčích méně.

Třená těsta

suroviny (přibližný poměr):
  • mouka hrubá nebo polohrubá (250 g)
  • cukr krupice (100–150 g)
  • vajíčka žloutky a bílky zvlášť (1–3 ks)
  • tuk: máslo, hera (60–120 g)
  • mléko (125 ml)
navíc možno použít:
  • škrob ke zjemnění hrubé mouky
  • kypřící přášek (12 na 250 g mouky)
  • všemožné ochucovací přísady (vanilka, kokos, mák, skořice, kakao, oříšky)
  • aromatický alkohol (rum, amaretto, ovocné likéry)
  • něco k namokření těsta (strouhanou dýni, mrkev, jablka, rozmačkaný banán, tvaroh, jogurt)

Postup:

Změklý! tuk rozetřeme s 23 cukru, až se napění. (Pokud spěcháte, tak dejte tuk na několik vteřin do mikrovlnky, s tuhým to fakt nejde, dělá hrudky a nejde rozmíchat.) Přidáme žloutky, trochu mléka (a tekuté ochucovací přísady, chceme-li) a třeme nebo šleháme na nízké obrátky, až se směs napění a zesvětlá.

Chceme-li do těsta přidat suché ochucavací přísady (kakao, kokos apod), smícháme je s moukou. Postupně k žloutkové pěně přisypáváme mouku a přiléváme mléko a třeme (šleháme). Pokud chceme přidat prášek do pečiva, dáváme ho rozmíchaný v poslední dávce mouky. Nakonec můžeme také přidat eventuelní „namokřovadla“ (viz vedle).

Nakonec jemně vmícháme sníh z bílků a zbylé 13 cukru (nejdříve jen trochu, aby těsto zřídlo, a potom zbytek. Bublinky sněhu těsto krásně nakypří. Očekávaná výsledná konzistence těsta je taková, že těsto odpadává (neztéká) z vařečky.

Formu vymažeme máslem (margarínem) a vysypeme (hrubou) moukou, strouhankou nebo třeba kokosem a naplníme.

Pečeme na střední teplotu dle velikosti formy cca 30 až 60 minut. Aby těsto neudělalo při pečení kopec, hrneme hustší těsto ke krajům formy, řidší pečeme zpočátku jen odspodu, a když ztuhne, přepneme na pečení z obou stran nebo horkovzduch.

Na co lze použít:

Třené těsto se hodí zejména na bábovky, chlebíčky (myšleno typu biskupský) nebo dorty.

bábovka bábovka

Litá těsta

suroviny (přibližný poměr):
  • mouka hladká (500 g)
  • cukr krupice (30–60 g)
  • vajíčka (1–3 ks)
  • tuk: olej (60–100 ml do litých buchet, 20&–50nbsp;ml na smažení lívanců a palačinek)
  • mléko (12–1 l)
  • sůl (špetka na zvýraznění chuti)
navíc možno použít:
  • kypřící prostředky (droždí do lívanců, kypřící prášek do litých buchet)
  • ochucovací přísady (vanilka, citrónová kůra, skořice)
  • ovoce (na lité buchty – bublaniny)

Postup

Rozšleháme vajíčka (u litých buchet jen žloutky) s cukrem a trochou mléka, poté postupně přisypáváme mouku a přiléváme mléko a vždy pečlivě rozmícháme (rozšleháme). Postupujeme od hustšího těsta k řidšímu, aby se v něm neudělaly hrudky.

Děláme-li těsto na lívance, přidáme kvásek a necháme v teple nakynout na dvojásobný objem.

Do litých buchet (např. bublaniny) přidáme prášek do pečiva, rozmíchaný v poslední dávce mouky, z bílků sníh (a případné ochucovací přísady: kakao, kokos, vanilka apod.), nalijeme na plech a event. poklademe ovocem.

Palačinky a lívance smažíme na malém množství tuku v nepřilnavé mělké pánvi (lívanečníku) a hotové ochutíme (třeba marmeládou, skořicovým cukrem, nutelou, ovocem atd.) a ozdobíme (tvarohem, smetanou, šlehačkou a podobně).

Na co lze použít:

Z litého těsta děláme palačinky, lívance, trhanec, lité buchty apod.

lívance

Piškotová těsta

suroviny (přibližný poměr):
  • vajíčka – žloutky a bílky zvlášť (4 ks)
  • cukr krupice (140 g)
  • mouka polohrubá nebo hrubá (120 g)
  • mléko (12–1 l)
  • sůl (špetka na zvýraznění chuti)
navíc možno použít:
  • škrob ke zjemnění hrubé mouky (místo 40 g mouky 20 g škrobu)
  • tuk (10 g nahradí 1 žloutek)
  • voda (k nastavení úsporných piškotů, 1 lžíce studené na 1 bílek, 1 lžíce vařící na 1 žloutek)
  • ochucovací přísady (vanilka, citrónová kůra a šťáva, kakao)

Postup

Základem piškotových těst jsou vajíčka, proto je u nich obzvlášť důležité správně ušlehat sníh z bílků.

Možných postupů je hned několik:

  1. Z bílků a 23 cukru ušleháme pevný sníh. Pak postupně zašleháme žloutky a po lžících mouku a zbylý cukr. (tj. šlehaný piškot)
  2. Žloutky třeme s 12 cukru do pěny (dokud směs nezesvětlá), a pak jemně vmícháváme střídavě lžíci mouky a lžíci sněhu z bílků a zbylé 12cukru. (tj. třený piškot)
  3. Celá vejce s cukrem šleháme v kastůlku ve vodní lázni, dokud směs nezesvětlá a nezhoustne. Kastrůlek vyndáme z lázně a šleháme do vychladnutí. Pak vmícháme mouku. (tj. piškot šlehaný v páře)

Chceme-li piškot obarvit kakaem, smícháme ho s moukou, aby neudělalo hrudky. Citrónovou kůru a šťávu přidáváme spolu se žloutky, u piškotu šlehaného v páře po vytažení z lázně.

Na co lze použít:

Piškotové těsto se hodí na bábovky, rolády, bublaniny, dortové korpusy etc. Přípravu v páře využíváme, pokud se nám nepodaří dobře oddělit žloutek a bílek. Piškot potom ale není tak nadýchaný.

roláda roláda

Křehká těsta

suroviny (přibližný poměr):
  • mouka hladká nebo polohrubá (300 g)
  • vajíčka – celá nebo jen žloutky (1 celé, 2 žloutky)
  • tuk: máslo, hera (100–200 g)
  • cukr krupice (100–150 g, u sladkých náplní lze zcela vynechat)
navíc možno použít:
  • mléko (jen několik lžic do těst s menším množstvím tuku)
  • tvaroh (cca 100 g do těst s menším množstvím tuku)
  • kypřící prašek (do úsporných těst, 12 na 300 g mouky)
  • mleté oříšky místo části mouky (mandle, vlašské, lískové)
  • ochucovací přísady (vanilka, citrónová kůra a šťáva, kakao)

Postup

Smícháme sypké případy (mouku, cukr, vanilkový cukr, kakao, citronovou kůru) a nasypeme na vál (pokud ho tak jako já nemáte, tak prostě na čistou linku), přidáme tuk rozkrájený na kousky, v mouce uděláme důlek a rozklepneme do něj vajíčko (nalijeme žloutky) a event. přidáme tekutinu nebo tvaroh. (Do těst, kde je poměr tuk : mouka 1 : 2 až 2 : 3 tekutinu ani tvaroh nedáváme, chceme-li těsto méně kalorické, dáme tuk v poměru 1 : 3 ku mouce a přidáme několik lžic mléka či trochu tvarohu. Takové těsto se ale nehodí kombinovat s mokrými náplněmi, vsákly by se do něj.)

Přísady trochu promícháme (třeba plochým nožem), a pak rukama uhněteme těsto. Je dobré pracovat rychle, tuk se pod rukama rozpouští a těsto řídne. Když máme těsto zpracované tak, že nelepí ani nedrobí, dáme ho na chvíli do lednice. Vyvalujeme ho na pomoučněné ploše. (Vyválený plát přenášíme na plech tak, že ho natočíme na váleček.)

Na co lze použít:

Hodí se na mřížkové koláče a jiné řezy, apple pie a další pies, linecká kolečka a jiné linecké cukroví, nebo košíčky, které můžete plnit různými krémy.

linecké cukroví

ostatní